2017-2018 MAFEPD Members

ABERDEEN SCHOOL DISTRICT

BC Akon

Jennifer Dobbs

Angela Irvin

Latasha Capbell


ALCORN SCHOOL DISTRICT

Brian Phelps


AMITE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Mary Russ


AMORY SCHOOL DISTRICT

Paula Wax


ATTALA COUNTY SCHOOL DISTRICT

Tara Kyle


BALDWYN SCHOOL DISTRICT

Rhonda Crump


BAY-WAVELAND SCHOOL

Cheri Labat


BILOXI SCHOOL DISTRICT

Todd Boucher

Gene Fortenberry

Janice Johnson

Melanie Nelson

Karen Norwood

Melanie Patton


BROOKHAVEN SCHOOL DISTRICT

Rob McCreary


CALHOUN COUNTY SCHOOL DISTRICT

Thelma Varnado


CANTON PUBLIC SCHOOL DISTRICT

LaToshia Stamps


CARROLL COUNTY SCHOOL DISTRICT

Nanda Reed


CHOCTAW COUNTY SCHOOL DISTRICT

Maureen Power


CLAIBORNE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Shelia Barnes

Sandra Nash


CLARKSDALE MUNICIPAL SCHOOL DISTRICT

Manika Kemp

Sharron Montgomery

Barbara Smith


CLEVELAND SCHOOL DISTRICT

Angela Harris


COAHOMA AGRICULTURAL SCHOOL DISTRICT

Barbara Lucas


COFFEEVILLE SCHOOL DISTRICT

Deatrice White


COLUMBIA SCHOOL DISTRICT

Lisa White


COLUMBUS MUNICIPAL SCHOOL DISTRICT

Craig Shannon


COPIAH COUNTY SCHOOL DISTRICT

Stephanie Bradshaw


COVINGTON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Susan Deen

Jearleaine Magee


DESOTO COUNTY SCHOOL DISTRICT

Stacy Hadley

Florence Hill

Carolyn Ingram


EAST JASPER CONSOLIDATED SCHOOL DISTRICT

Mariea Parker


EAST TALLAHATCHIE SCHOOL DISTRICT

Becky Bloodworth


FOREST MUNICIPAL SCHOOL DISTRICT

Tammy Bell


FORREST COUNTY AGRICULTURAL HIGH SCHOOL

Karen Sheehan 


FORREST COUNTY SCHOOL DISTRICT

Teresa Carter

Brian Freeman

Vicki Kibodeaux


FRANKLIN COUNTY SCHOOL DISTRICT

Selma Wells


GEORGE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Tanya Beech

Emily Delaluz


GREENE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Dustin Turner


GREENVILLE PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Sherry Jackson 

Jennifer Smith

Patricia Smith


GREENWOOD PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Charles Johnson, Jr.


GRENADA SCHOOL DISTRICT

Bettye Neely


GULFPORT SCHOOL DISTRICT

John Barentt

Tracy Johnson

LaQuisha Johnson

Velma Johnson

Joshua Lindsey

Elizabeth Massey


HANCOCK COUNTY SCHOOL DISTRICT

Christine Moseley


HARRISON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Melissa Garrison


HATTIESBURG PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Carrie Hornsby

Nancy McGee


HAZLEHURST CITY SCHOOL DISTRICT

Kelsey Blumenberg


HINDS COUNTY SCHOOL DISTRICT

Felicia Barnes

Arlandra Earl

Burbette Taylor


HOLLANDALE SCHOOL DISTRICT

Samuel Williams

Mario Willis


HOLLY SPRINGS SCHOOL DISTRICT

Eileen Dowsing

Melissa Hunt

Vikki Marion

Tannya Sanders


HOUSTON SCHOOL DISTRICT

Buz Boyer


HUMPHREYS COUNTY SCHOOL DISTRICT

Jeffrey Blackmon


ITAWAMBA COUNTY SCHOOL DISTRICT

Patti Thrash


JACKSON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Susan Benson


JACKSON PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Denetra Jackson

Tonya Morgan

Abby Webley

Rita White


JEFFERSON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Faye Brown

Margie Buie

Adrian Hammitte

Sharlet Moore

Bertha Watts


JEFFERSON DAVIS COUNTY SCHOOL DISTRICT

Cammie Reese


JONES COUNTY SCHOOL DISTRICT

Melissa Bufkin

Grace Pugh

James Walters


KOSCIUSKO SCHOOL DISTRICT

Josh Dodd


LAFAYETTE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Patrick Robinson


LAMAR COUNTY SCHOOL DISTRICT

Terersa Jenny


LAUDERDALE COUNTY SCHOOL DISTRICT

DeShannon Davis


LAUREL SCHOOL DISTRICT

Kenda Covington


LAWRENCE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Tanya Bridges

Rose Davis

Deborah Eubanks

Lisa Evans

Debbie Jordan

Twyla Oakes

Laura Reynolds

Rusty Rutland


LEAKE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Florence Cocroft


LEE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Steven Havens


LEFLORE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Cynthia House


LELAND SCHOOL DISTRICT

Nehru Brown


LINCOLN COUNTY SCHOOL DISTRICT

Letha Presley



LONG BEACH SCHOOL DISTRICT

Lori Price


LOUISVILLE MUNICIPAL SCHOOL DISTRICT

Kyle Hammond


MADISON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Brenda Thompson


MARION COUNTY SCHOOL DISTRICT

Libby Aaron


MARSHALL COUNTY SCHOOL DISTRICT

Rogenia Conley-Finnie

Monica Cowan

Sonya Cross

Lela Hale

Angelique Moffett

Felicia Sharp

Kasie Teel

Luke Tentoni


MCCOMB SCHOOL DISTRICT

Betty Wilson-McSwain


MERIDIAN PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Kelli Speed


MIDTOWN PARTNERS PUBLIC CHARTER SCHOOL

Kristi Hendrix


MONROE COUNTY SCHOOL DISTRIC

Amy Henley


MONTGOMERY COUNTY SCHOOL DISTRICT

Marsha Cummings


MOSS POINT SCHOOL DISTRICT

Robin Bridges

Laura Harry

Lydia Leggett

Delana Sellers


NATCHEZ-ADAMS SCHOOL DISTRICT

YaMika Thomas


NETTLETON SCHOOL DISTRICT

Bubba Tacker


NEW ALBANY PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Lecia Stubblefield


NEWTON MUNICIPAL SCHOOL DISTRICT

Cola Shelby


NEWTON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Casper Hall


NORTH PANOLA SCHOOL DISTRICT

Wilner Bolden III

Carolyn Coleman


NOXUBEE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Helen Glenn

Vandora Johnson

Peggie Liddell

Johnnie Wells


OCEAN SPRINGS SCHOOL DISTRICT

Monique Rogdon


OKOLONA SEPARATE SCHOOL DISTRICT

LaShanda Hoskins

Vanetta Sykes


OXFORD SCHOOL DISTRICT

SuzAnne Liddell


PASAGOULA-GAUTIER SCHOOL DISTRICT

Frank Catchings


PASS CHRISTIAN SCHOOL DISTRICT

Frank McCardle

Susan Walters


PEARL PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Janice Dukes

Mary Hopkins


PERRY COUNTY SCHOOL DISTRICT

Jasmine Baldwin-Smith


PETAL SCHOOL DISTRICT

Jan Graham

Margaret Tynes


PHILADELPHIA PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Gene Cliburn


PICAYUNE SCHOOL DISTRICT

Jill Smith

Mary Williams


PONTOTOC CITY SCHOOL DISTRICT

Jay Hughes

Michelle Martin


POPLARVILLE SCHOOL DISTRICT

Konya Miller


PRENTISS COUNTY SCHOOL DISTRICT

Ronald Clark

Olivia Davis

Roxana Fisher

Kim Hamm

Todd Swinney


QUITMAN COUNTY SCHOOL DISTRICT

Reginald Griffin

Angler Washington


RANKIN COUNTY SCHOOL DISTRICT

Rico Buckhaulter

Tanya Crain

Pamela Simon


RICHTON SCHOOL DISTRICT

Vera Lampley


SIMPSON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Misty Hanna


SOUTH DELTA SCHOOL DISTRICT

Sammie Ivy

Barbara Lovette


SOUTH PANOLA SCHOOL DISTRICT

Tammie Skelton


SOUTH PIKE SCHOOL DISTRICT

Angie Berry

Rochelle Collins

Cynthia Johnson


SOUTH TIPPAH SCHOOL DISTRICT

Melinda Marsalis


STARKVILLE OKTIBBEHA CONSOLIDATED SCHOOL DISTRICT

Tori Holloway

Sandra Young


STONE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Tonya Bolton

Rebecca Puckett

Glynis Williams


SUNFLOWER COUNTY CONSOLIDATED SCHOOL DISTRICT

Frankie Blackmon

Latasha Carroll

Sandy Jackson

Tommy Molden

Christopher Turner

Sawanda Washington


TATE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Calandra Bobo

Amy Williams


TISHOMINGO COUNTY SCHOOL

Nelda Degraw


TUNICA COUNTY SCHOOL DISTRICT

Derrick Dace


TUPELO PUBLIC SCHOOL DISTRICT

Ruth Baker

Corlis Curry


UNION CITY SCHOOL DISTRICT

Retta White


UNION COUNTY SCHOOL DISTRICT

Tim Benjamin


VICKSBURG WARREN SCHOOL DISTRICT

Laura Prather


WALTHALL COUNTY SCHOOL DISTRICT

Andy Brock


WATER VALLEY SCHOOL DISTRICT

Kathy True


WAYNE COUNTY SCHOOL DISTRICT

Sandy Graham


WEBSTER COUNTY SCHOOL DISTRICT

Sue Anne Boatman

Sharon Tindall


WEST BOLIVAR CONSOLIDATED SCHOOL DISTRICT

Judy Nelson


WEST JASPER CONSOLIDATED SCHOOL DISTRICT

Mandy Walters


WEST POINT CONSOLIDATED SCHOOL DISTRICT

Reita Humphries

Tosha Williams


WEST TALLAHATCHIE SCHOOL DISTRICT

Christopher Furdge

Marilyn Gibbs

Michael Sheperd


WILKINSON COUNTY SCHOOL DISTRICT

Chad Bradford

Kimberly Jackson

Sarah Stanwood


YAZOO CITY MUNICIPAL SCHOOL DISTRICT

Frederick Hill

Bernita Washington


YAZOO COUNTY SCHOOL DISTRICT

Gloria Jamison


THANK YOU TO OUR MISSISSIPPI DEPARTMENT OF EDUCATION MEMBERS!

Sametra Brown

Elisha Campbell

Rajeeni Clay-Scott

Tarro Funches

Shanika Grant

Barbara Greene

Monique Henderson

Mariea Jackson

Gwen King

Bryan Lieb

Tonya McDonald

Farrah Nicholson

Chris Norwood

Quentin Ransburg

Brendsha Roby

Betina White